^Do góry
logo
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Get Adobe Flash player

WYDARZENIA

28.02.2019 "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" - mówi staropolskie przysłowie. Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Inaczej na ten dzień mówi się "zapusty". W Tłusty Czwartek, grupa Muchomorki wystąpiła przed publicznością całego przedszkola, recytując wierszyki o tłustym czwartku, śpiewając i tańcząc taniec „Alladyna”, który porwał do tańca całe przedszkole . To był słodki dzień w przedszkolu. Po południu przedszkolaki wystąpiły również przed swoimi rodzicami śpiewając, recytując i tańcząc taniec „Alladyna”. Dzieci i ich rodzice zajadali z apetytem smaczne pączki ciesząc się, że w tym dniu są właśnie takie zwyczaje. Delektowanie się smakiem pączków w czwartek, rozpoczynający tłusty tydzień, jest nie tylko przyjemnością.

 

Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś zapominał o spróbowaniu w tłusty czwartek pulchnego smakowitego ciastka, co stanowi zadośćuczynienie wielowiekowej polskiej tradycji. Ten stary zwyczaj na dobre zadomowił się naszym przedszkolu.

Maria Kielar-Turska pisała; "Tradycja spełnia ważną i pożyteczną rolę zwłaszcza w rozwoju dziecka. Wśród elementów, które zasługują na uwagę są święta, zwyczaje, obrzędy, obyczaje. Ich zanik zuboża nasze dziedzictwo kulturowe". Zapoznając dzieci z tradycjami polskimi mamy nadzieję, że tak się nie stanie.

 

Copyright © 2015. Przedszkole Publiczne Nr 23 Rights Reserved.